38mm Incremental Rotary Encoder 8mm Half Hollow Shaft Optical Switch 10-1024-1800-2500-3600 PPR 5-24VDC(ZBP3808-2000PPR,Voltage Output)
★★★★★ 4.4 19 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by www.jobs.innov.ma
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 17
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
Switch Encoders38mm Incremental Rotary Encoder 8mm Half Hollow Shaft Optical Switch 10-1024-1800-2500-3600 PPR 5-24VDCReminder:1.As the wiring standards of each are different, please strictly follow the wiring diagram2.If you are not a professional, please do not connect the wires randomly If you have any questions, please contact our customer service3.The outer core (shield) of the shielded wire shall not be linked with the inside and the shellZBP3808G C / PULSEB M Model: (Z: incremental B:Half Hollow Shaft P: Universal type)Outer diameter: 38mmShaft diameter: 8mmOutgoing mode: ( G: Cable side out,E:Cable back out)Model output mode:(C: open collector output E: voltage output F: Pushpull output L:Drive output(5V) T: Drive output(8-24V))Pulse number: 20.25.30.40.50.60.80.90.100.200.240.250.256.300.360.400.500.600.720.800.1000.1024.1200.1500.1800.2000.2048.2500.3000.3600(special specifications can be )Output model: B = a, phase BVoltage selection: (M: 8-24, blank: 5V)Positive and negative zero position: (blank: positive zero position F: negative zero position)Cable length: Standard 2m (other sizes can be )Electrical parametersMechanical parametersNumber of pulses:Maximum 3600P/RStarting force cabinet:2x10-3N .M(±25)Current consumption:100mAAllowable load of shaft:Axial 9.8N, radial 9.8NResponse frequency:0~100KHZMoment of inertia:4x10-8KGM²working temperature:-20~+70Maximum revolutions:5000r/minStorage temperature:-20~+80Protection level:IP65Output item:Anti vibration:50m/S²(10~200Hz x,y,z 2 hours in each of the three directions)Output voltage VH:VCC-2.5VImpact resistance:980m/S²Output voltage VL:0.5VMaterial Science:Shaft: stainless steelEnd face: aluminum alloy1.0VShell: aluminum alloy spray powdersupply voltage:DC5Vweight:220gDC8V-24VRise / fall time:5V driver 0.1us24V
  • Switch Encoders
  • 38mm Incremental Rotary Encoder 8mm Half Hollow Shaft Optical Switch 10-1024-1800-2500-3600 PPR 5-24VDC
Color ZBP3808-2000PPR
Model RSTDRMOC
Brand Name RSTDRMOC
Part Number RSTDRMOC
Manufacturer RSTDRMOC
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.4 out of 5
★★★★★
19 ratings | 8 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
81% (15)
4 stars
5% (1)
3 stars
2% (0)
2 stars
1% (0)
1 star
11% (2)