vMackie Thump15A THUMP-15A 1300W 15" Powered Loudspeaker (Single) with EMB Speaker Stand + EMB Microphone Dynamic Unidirectional Microphone and EMB XLR Cable Bundle
★★★★★ 4.7 130 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by www.jobs.innov.ma
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 17
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
Massive Sound From a Portable Speaker Armed with a 15" low-frequency driver Mackie's redesigned Thump15A features a Class D amplifier with their proprietary Dynamic Bass Response for detailed midrange and abundant bass that are ideal for small venues such as coffeehouses The built-in two-channel mixer's Vita preamps are loaded with Wide-Z technology effortlessly handling mic instrument and line-level signals The Thump15A is a breeze to use thanks to four application-specific speaker modes that tailor it to your situation Additionally the Thump15A's portable design makes for easy setup and tear down which will save time and make life easier Complete with a durable road-ready enclosure and robust system protection The Mackie Thump15A is primed to handle any gig Class-D amplifier with Dynamic Bass Response provides chest-thumping power The Thump15A pumps out a massive amount of sound for its size Its high-output woofer generates ample quantities of throbbing bass and its 1 4" titanium dome driver ensures even wide dispersion Ultra-efficient Class-D amplification with Mackie's proprietary Dynamic Bass Response pushes plenty of power to the high-frequency compression driver and high-output woofer And you don't need to worry about damaging your speaker thanks to the Thump15A's next-generation system protection and thermal limiting Built-in two-channel mixer offers ultimate flexibility Connecting your gear to the Thump15A is a piece of cake — its built-in two-channel mixer features Vita preamps with Wide-Z technology so they accommodate microphone line-level and instrument signals An XLR thru output makes for effortless wired connection to other Thump speakers while flexible mounting options allow tripod- and pole-mounting as well as stage monitor use
  • Mackie Thump15A + EMB Microphone+ EMB Speaker Stand + EMB XLR Cable Bundle
  • 1 300 watts of high-output power in a portable package
  • 15" low-frequency driver and 1 4" titanium dome compression driver
UPC 613464941330
Brand Mackie
Color Black
Audio Input XLR
Manufacturer Audio Watt Inc
Model Number THUMP15A+EMIC700+SS06+XLR
Power Source Corded Electric
BuiltIn Media THUMP15A+EMIC700+SS06+XLR
Mounting Type Freestanding
Connector Type XLR
Output Wattage 1300 Watts
Item Dimensions 14 x 14 x 24 inches
Mfr Part Number THUMP15A+EMIC700+SS06+XLR
Antenna Location Compression
Compatible Devices Smartphone
Number of Channels 2
Connectivity Technology XLR
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.7 out of 5
★★★★★
130 ratings | 53 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
86% (112)
4 stars
2% (3)
3 stars
1% (1)
2 stars
1% (1)
1 star
10% (13)