★★★★★ 4.7 119 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by www.jobs.innov.ma
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 17
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
Outstanding cost performance. Bosch Brand Value Series Sharp sharpness, thin 0.04 inch (1.0 mm) High quality aluminum oxide whetgrain Safe double sided reinforcement type Maximum speed: 14,500 rpm
  • Outer Diameter: 4.1 inches (105 mm)
  • Mounting hole diameter: 0.6 inches (15 mm)
  • Blade thickness: 0.04 inches (1.0 mm)
  • Pack of 10
Voltage 1 Volts
Brand Name Bosch
Style Name Cutting whetstone only
Item Weight 250 Grams
Manufacturer ボッシュ(BOSCH)
Model Number MCD10510VM/10
Power Source Air Powered
Material Type Aluminum, Iron, Metal, Stainless Steel
Item Type Name Disc Grinder
Included Components No
Manufacturer Part Number MCD10510VM/10
Maximum Rotational Speed 14500 RPM
Item Dimensions L x W x H 5.91"L x 5.91"W x 5.91"H
Industry Standard Identifier MCD10510VM
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.7 out of 5
★★★★★
119 ratings | 49 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
86% (102)
4 stars
2% (2)
3 stars
1% (1)
2 stars
1% (1)
1 star
10% (12)